Παρακολούθηση της ταινίας “Τα παιδιά με τη βαλίτσα – Σκηνές από μία μετανάστευση”

Την Τρίτη, 13-2-2024 και ώρα 11:00 π.μ. η Γ’ τάξη και το τμήμα Β2 του Σχολείου μας παρακολούθησαν στον Δημοτικό Κινηματογράφο Τρικάλων την ελληνογερμανική ταινία: Τα παιδιά με τη βαλίτσα. Σκηνές από μία μετανάστευση. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με το “μάθημα ιστορίας” που πήραν μέσα από την ταινία σχετικά με το θέμα της μετανάστευσης Ελλήνων προς τη Γερμανία.

Μετά το τέλος της προβολής ακολούθησε συζήτηση με τον κ. Παπαχρήστο Ευθύμιο, εκπαιδευτικό στη Νυρεμβέργη και κύριο συντελεστή της ταινίας, ο οποίος μοιράστηκε με μαθητές και συνοδούς εκπαιδευτικούς τις εμπειρίες τους, έδωσε συμβουλές και έλυσε απορίες σε σχέση με τα νοήματα της ταινίας.

Η παρακολούθηση της ταινίας έγινε στα πλαίσια των εναλλακτικών τρόπων μάθησης μέσα από εκπαιδευτικές δράσεις και επισκέψεις, με συντονίστρια την κα. Βαλκανιώτη Αθανασία, καθηγήτρια γερμανικής γλώσσας.

Συνοδοί καθηγητές: Βαλκανιώτη Αθανασία (Γερμανικής Γλώσσας), Ρίζος Σωτήριος (Φιλόλογος), Γαρδίκα Μαρία (Φυσικός), Τσουμπέκου Σοφία (Αγγλικής Γλώσσας).