Πρότυπες Υποδειγματικές Διδασκαλίες από τον Σύμβουλο εκπαίδευσης Φυσικών Επιστημών

Τη Δευτέρα 15-4-2024 και την Τετάρτη 17-4-2024 στο εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του 9ου Γυμνασίου Τρικάλων, ο σύμβουλος εκπαίδευσης κος Παπαθανασίου Χρήστος, φυσικός, πραγματοποίησε δυο δειγματικές διδασκαλίες με χρήση των νέων τεχνολογιών, στους μαθητές της Γ’ τάξης  και παρουσία των εκπαιδευτικών κας Γαρδίκα Μαρίας (φυσικού) και κας Ντάνα Ειρήνης (χημικού).

Συγκεκριμένα, τη Δευτέρα έγινε πρότυπη διδασκαλία –πείραμα στην ευθύγραμμη ομαλή κίνηση μέσω λογισμικού Tracker  και την Τετάρτη διδασκαλία –πείραμα της θερμικής ισορροπίας με τη χρήση arduino. Οι μαθητές συνεργάστηκαν και συμμετείχαν με μεγάλο ενθουσιασμό και στα δυο καινοτόμα μαθήματα που συνδύαζαν  διδασκαλία και μάθηση με την υποστήριξη της ψηφιακής τεχνολογίας.

Δείτε σχετικό βιντεάκι ΕΔΩ

Στο τέλος αυτών των μαθημάτων οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί ευχαρίστησαν τον κο Παπαθανασίου για τις υποδειγματικές –παιδαγωγικά και επιστημονικά- παρουσιάσεις των παραπάνω μαθημάτων. Ο ίδιος, δήλωσε ενθουσιασμένος από το ενδιαφέρον, τη συμμετοχή και την ανταπόκριση των μαθητών.

ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΦΥΣΙΚΗΣ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΠΕ επισκεφθείτε τον παρακάτω σύνδεσμο: https://blogs.sch.gr/chpapathan